Spekter bele svetlobe

 

Bela svetloba je sestavljena iz spektra barv in sicer: rdeče, oranžne, rumene, zelene, modre, indigo in vijolične. Zato lahko dobimo iz žarka bele svetlobe, ki ga usmerimo v trikotno prizmo z ene strani na drugi strani mini mavrico (celoten spekter barv). Za razumevanje nastanka mavrice moramo razumeti dogajanja znotraj prizme. Prizma je trikoten kos prozornega stekla ali plastike.

Za nastanek mini mavrice potrebujemo , kot je že zgoraj omenjeno, snop bele svetlobe, ki ga usmerimo v prizmo, kot prikazuje slika:

 

 

Oglejte si virtualno prizmo - demonstracija.

Pa še bolj resnična slika:

 

Disperzija barv v prizmi nastane zaradi "lomnega količnika" stekla. Vsak material ima različen lomni količnik. Ko svetloba prodre v drug material ( na primer, ko svetloba potujoča skozi zrak vstopi v stekleno prizmo), razlika med lomnima količnikoma povzroči, da se svetloba (žarek) lomi. Lomni kot je različen za različne valovne dolžine. Odvisen pa je od tega ali svetloba prodira iz optično redkejše snovi (prvi lomni količnik) v optično gostejšo snov (drugi lomni količnik). Če svetloba prodira tako, kot je napisano zgoraj (iz optično redkejše snovi v optično gostejšo snov) se lomi proti vpadiščnici. Vpadiščnica pa je premica, ki je pravokotna na ravnino, ki ločuje dve različni snovi. Lomni količnik je odvisen od valovne dolžine svetlobe. Ko bela svetloba prodre skozi dve ploskvi prizme, se posamezne valovne dolžine različno odklonijo od vpadnega žarka in zato se razširijo v mavrico.

 

Interesting links: